Jak poradzić sobie z rozkapryszonym dzieckiem?

Zanim jeszcze powitałeś na świecie nowego członka swojej rodziny, przeczytałeś ogromną ilość poradników rodzicielskich i obejrzałeś wiele programów telewizyjnych kierowanych do przyszłych rodziców, by wszystkiego się nauczyć. Myślałeś, że jesteś świetnie przygotowany, a jednak rzeczywistość okazała się jak zwykle brutalna. Choć początkowo twoja pociecha nie sprawiała żadnych problemów, teraz, wchodząc w okres buntu, żąda od ciebie wszystkiego – chce, byś kupował jej najdroższe akcesoria disney i inne sklepowe produkty. Jak możesz sobie zatem poradzić z takim zachowaniem?

Najważniejsze jest stawianie oporu. Nie daj się zwieść płaczom i żalom twojego dziecka, bo jego reakcje są doskonale zaplanowane. Maluch prawdopodobnie nauczył się już, że gdy zacznie robić wielką awanturę w sklepie, dostanie to, czego tylko chce. Podczas następnych zakupów postaraj się więc opanować i nie reaguj na takie zachowania dziecka. Nawet jeśli zacznie się ono kłaść na podłodze, wić, wrzeszczeć do ludzi czy płakać na cały głos, nie powinieneś się tym przejmować. Nie patrz też na to, co przechodzące obok osoby mówią o tobie i twoim maluchu, bo jest to sprawa zupełnie drugorzędna. Musisz być stanowczy, jeśli chcesz oduczyć dziecko niewłaściwego zachowania i nie zamierzasz po raz kolejny mu ustępować, kupując drogie akcesoria disney. Naturalnie nie chodzi tu o to, byś w ogóle niczego swojemu dziecku nigdy nie wręczał. Jeśli będzie ono grzecznie się zachowywać, możesz oczywiście kupić mu coś małego w ramach drobnej nagrody. Chwal pociechę za właściwe reakcje, a ona na pewno będzie się ich później trzymać.

Rodzicielstwo to naprawdę ciężki i wymagający okres dla każdej osoby dorosłej. Każdy musi jednak przez nie przejść i każdemu udaje się to zrobić, dlatego i ty poradzisz sobie z tym niełatwym zadaniem. Musisz po prostu przestać ulegać swojemu dziecku i zacząć zachowywać się jak prawdziwy rodzic, a nie kolega czy koleżanka. Twoja pociecha musi mieć do ciebie pełen szacunek, bo inaczej nigdy nie będzie cię słuchać.